Berkeley-Haas

Faculty & Research

Faculty and Executive Leadership Directory


A

Aaker, David A.

Aggarwal, Vinod K.

Agrawal, Deepak

Alexander, Beverly Z.

Anderson, Cameron

Augenblick, Ned

Azhar, Wasim



B

Bahrami, Homa

Bailey, Elizabeth

Ball, Rajiv

Bam, Ajay

Banks, Cristina G.

Beckman, Sara L.

Berde, Sam

Berman, Adam

Beyer, Kurt

Bhat, Suresh

Blank, Steve G.

Bodoh-Creed, Aaron

Borenstein, Severin

Briginshaw, John

Brooks, Rada

Buluswar, Shashi



C

Calderon, Jorge

Campbell, Andrew G.

Carkovic, Maria

Carney, Dana R.

Cerf, Alan R.

Charron, David E.

Chatman, Jennifer A.

Cheng, Susan

Chesbrough, Henry

Cole, Robert E.

Cooper, Zane

Coopersmith, Mark

Couture, Victor

Critcher, Clayton R.



D

Dal Bó, Ernesto

Danner, John

Darwin, Solomon N.

Davis, Lucas W.

Dayonot, Timothy M.

de Figueiredo, Rui

Dechow, Patricia

DeGraca, Marjorie

Dutta, Sunil

Dwyer, Diane



E

Edelstein, Robert H.

Elliot, Evan

Engel, Jerome S.

Epstein, Edwin M.

Etter, Stephen W.



F

Falik, William

Fanning, William

Farrell, Joseph V.

Feferman, Flavio

Feldman, Pnina

Fellows, Brenda

Fitch, Todd

Foote, Sean

Frost, Tenny H.

Fuchs, William

Fujii, Stephanie



G

Gârleanu, Nicolae

Gertler, Paul J.

Geyer, Dennis

Glazer, Rashi H.

Goodson, Peter D.

Gorbatai, Andreea

Gourinchas, Pierre-Olivier

Green, Brett

Guajardo, Jose

Gundling, Ernest



H

Hakansson, Nils H.

Hall, Arden

Hanke, John

Hansen, Morten T.

Hanson, Michael

Harris, Robert G.

Haveman, Heather

Haykin, Randy

Heinrich, Lynne LaMarca

Helzel, Leo

Hendershott, Terrence

Hermalin, Benjamin E.

Himelstein, Dan

Hischier, Whitney

Ho, Teck H.

Hopelain, Judy

Hornthal, Jim

Hsu, Ming

Hwang, Julia Min



I

Isaacs, Andrew M.

Isaacson, Arina S.

Iyer, Ganesh



J

Jaffee, Dwight M.

Jansen, Paul

Jeziorski, Przemyslaw



K

Kahn, Ron

Kamada, Yuichiro

Kariv, Shachar

Kass, Edward

Katona, Zsolt

Katz, Michael

Katzenstein, Gary

Kawasaki, Guy

Kellerhals, Erin

Kelley, Tom

Kellogg, Clark

Kermani, Amir

Kimber, Sheldon

Konchitchki, Yaniv

Kray, Laura

Kreitzman, Linda

Kuh, Theodore

Kupor, Scott

Kurovsky, Richard E.

Kurtz, Lloyd



L

La Blanc, Gregory

Lawrence, Alastair

Lee, Thomas Y.

Leland, Hayne E.

Leonard, Jonathan S.

Lettau, Martin

Leung, Ming D.

Levine, David I.

Levine, Ross

Lincoln, James R.

Livdan, Dmitry

Lutz, Ericka

Lyons, Richard K.



M

Mackness, Jo

MacPherson, Kimberly

Malmendier, Ulrike

Mangan, Ben

Manso, Gustavo

Marks, Allan T.

Marquis, André

Marschak, Thomas A.

Marsh, Terry A.

Mazumdar, Sumon C.

McCauley, John

McClellan, Michelle

McElhaney, Kellie A.

Melvin, Michael

Merges, Robert P.

Metzler, Jon

Miles, Raymond

Molloy, Peter W

Moore, Don A.

Morgan, John

Morse, Adair

Mowery, David C.

Mulhern, Daniel

Myers, John G.



N

Namvar, Ethan

Nellis, Noel W.

Nelson, David

Nelson, Leif

Nezlobin, Alexander

Nichols, Carl



O

O'Brien, John W.

O'Donnell, Robert G.

O'Neill, Maura

Odean, Terrance

Olesky, Sam

Opdendyk, Terry

Opp, Marcus M.



P

Palmer, Christopher J.

Park, Minjung

Parlour, Christine

Patatoukas, Panos N.

Pearce, Brandi M.

Pearce, William

Perez-Reyes, Arturo

Petersen, Trond K.

Phillips, John (Jack) H.

Pieroni, Gary

Plehn-Dujowich, Jose M.

Poff, Mark R.

Pozner , Jo-Ellen

Proctor, Don

Puscasiu, Chris

Pyle , David H.



Q



R

Rasmussen, Tiffany

Raube, Kristiana

Ravetch, David

Reiner, Eric

Rice, Paul

Rideout, Jeffrey

Rielly, Mike

Riemer, David

Rindfuss, William

Rittenberg, Mark

Roberts, Karlene H.

Robinson, David O.

Rochlin, Dave

Romero-Hernandez, Omar

Rose, Andrew K.

Rosen, Christine M.

Rosen, Kenneth

Rosenberg, Gabriel D.

Ross, Alan

Rubinstein, Mark E.



S

Schroth, Holly A.

Schultz, Frank C.

Selinger, Fred

Shapiro, Carl

Shogan, Andrew W.

Shortell, Stephen M.

Silver, Nora L.

Sloan, Richard G.

Sloan, Ryan

Spiller, Pablo T.

Spitze, Jim

Sraer, David

Srivastava, Sameer

Stanton, F. Victor

Stanton, Richard H.

Staubus , George

Staw , Barry M.

Stewart, Emma

Stone, Biz

Stowsky, Jay

Strand, Robert

Strauss, George

Stuart, Toby E.

Suennen, Lisa



T

Tadelis, Steven

Tang, Christopher

Tasker, Sarah C.

Taylor, Terry

Teece, David J.

Thigpen, Peter L.

Thomas, Krystal J.

Thompson, Jeff

Tiffany, Paul A

Tyson , Laura D.



U

Udpa, Suneel

Upshaw, Lynn B.



V

Valkanov, Rossen

Van Loo, M. Frances

Villas-Boas, J. Miguel

Vissing-Jørgensen, Annette

Vogel, David J.



W

Walden, Johan

Walker, Reed

Walker, Erika

Wallace, Nancy E.

Waugh, Barbara

Wedding, Randolph

Wei-Skillern, Jane

Wheeler , John

Wilcox, James A.

Williams, Dennis M.

Williamson, Oliver E.

Wilton, Peter C.

Wolfram, Catherine

Wood, Steven A.

Worthington, Cort



X



Y

Yano, Candace A.

Yellen, Janet L.

Yoshida, Jiro

Yuchtman, Noam



Z

Zhang, Xiao-Jun

Zhang, Jing


[Top of page]